Cum se vor desfășura primele întâlniri de cartier

BP profile pic logoProcesul de bugetare participativă a început printr-un proiect pilot care vizează cel mai mare cartier din Cluj-Napoca, Mănășturul, urmând a fi extins la toate cartierele orașului.

Începând cu sfârșitul lunii martie se vor desfășura 3 întâlniri în cartier, pentru fiecare zonă din Mănăștur. La întâlniri sunt invitați toți cetățenii interesați de proiectul de bugetare participativă, va participa primarul Emil Boc și reprezentanți ai Primăriei Cluj-Napoca. Prima întâlnire va avea loc la sala de sport a școlii “Liviu Rebreanu”, Aleea Moldoveanu nr. 1, joi 28 martie 2013 ora 17:00. Data următoarelor întâlniri de cartier va fi anunțată în curând.

Bugetarea participativă este un proces deschis, incluziv, transparent și de durată, prin care cetățenii se implică direct în formularea deciziilor privind prioritățile de cheltuire a banilor din bugetul local al municipiului și este derulat cu succes în orașe din toată lumea. Întâlnirile de cartier au scopul de a prezenta inițiativa către comunitate, a discuta cu cetățenii despre bugetarea participativă și cartierul lor și a colecta primele propuneri și idei.

Harta Mănăștur

Listă străzi zona Mănăştur Nord:
 Calea Mănăştur (partea dreaptă cum mergi spre Floreşti), Calea Floreşti (partea dreaptă cum mergi spre Floreşti), Aleea Tarniţa, Strada Ospătăriei, Aleea Firiza, Aleea Grădini Mănăştur, Strada Tăşnad, Strada Arinilor, Strada Frasinului, Aleea Brateş, Strada Taberei, Strada Porţile de Fier.

Listă străzi zona Mănăştur Centru: Calea Mănăştur (partea stângă cum mergi spre Floreşti), Calea Floreşti (partea stângă cum mergi spre Floreşti), Strada Primăverii (ambele părţi până la sensul giratoriu şi partea dreaptă de la sensul giratoriu cum mergi spre Floreşti), Strada Izlazului (partea dreaptă cum mergi spre Floreşti), Strada Govora, Strada Pârâului, Strada Laterală, Strada Urcuşului, Strada Câmpului, Strada Almaşului, Strada Ion Meşter, Strada Emil Cioran, Strada Mogoşoaia, Aleea Micuş, Aleea Padin, Strada Grigore Alexandrescu, Aleea Rucăr, Aleea Peana, Strada Agronomilor, Strada Ciobanului, Strada Răvaşului, Aleea Gârbău, Strada Agricultorilor, Strada Batozei, Strada Bucium, Strada Hameiului, Strada Johannes Guttenberg

Listă străzi zona Mănăştur Sud: Strada Izlazului (partea stângă cum mergi spre Floreşti), Strada Primăverii (partea stângă de la sensul giratoriu cum mergi spre Floreşti), Strada Frunzişului (partea dreaptă cum mergi înspre Zorilor), Aleea Vidraru, Aleea Negoiu, Aleea Bâlea, Aleea Cioplea, Strada Mehedinţi, Strada Bucegi, Aleea Retezat, Aleea Moldoveanu, Aleea Borşa, Aleea Tazlău, Strada Huedinului, Strada Basarabiei, Strada Eugen Lovinescu, Strada Cezar Petrescu, Strada Cezar Baltag, Strada Edgar Quinet, Strada Victor Felea, Strada Carol Davila, Strada Caius Iacob, Strada Pavel Dan, Strada Ştefan Metei, Strada Grigore Antipa, Strada Tamasi Aron, Strada Ştefan Cicio Pop, Strada Moricz Zsigmond, Strada Bucovina, Strada Dimitrie Gusti, Strada Sebastian Bornemisa, Strada Parâng, Aleea Iezer, Aleea Meziad, Aleea Putna, Aleea Clăbucet, Aleea Ciucaş, Aleea Gurghiu, Aleea Cioplea.